Tisková zpráva, Vyškov, 03.09.2024
Nemocnice Vyškov otevřela Centrum přirozeného porodu
Ve vyškovské porodnici probíhá dlouhodobě více než tisíc porodů ročně a stala se vyhledávanou pro páry preferující přirozený průběh porodu. Stávající prostory byly k zajištění takového množství porodů již nedostatečné, proto se vedení Jihomoravského kraje rozhodlo pro výstavbu Centra přirozeného porodu a rekonstrukci oddělení šestinedělí. Centrum bylo slavnostně otevřeno v úterý 3. září 2024.
„Záměr rozšíření porodnice a vybudování nových reprezentativních prostor šel ruku v ruce s trendem a poptávkou nastávajících maminek přivést na svět dítě přirozeným způsobem. Profesionální tým z gynekologicko-porodnického oddělení ženu plně respektuje a podporuje ve způsobu porodu, který společně naplánovali. Centrum přirozeného porodu poslouží rodičkám, které upřednostňují soukromí a komornější prostředí. V naší porodnici se statisticky provádí nejnižší počet císařských řezů v České republice, držíme průměr trvale k deseti procentům. Pracoviště se pyšní titulem Baby friendly hospital a systém rooming-in patří ke standardu,“ vylíčil ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.
„Těší mě, že máme porodnici s tak výbornou pověstí, kterou vyhledávají maminky z řady okolních okresů, ale i třeba ze Slovenska. Centrum přirozeného porodu je špičkové pracoviště kde se především dbá na přirozený porod a přání rodiček. Věřím že zájem o rození ve Vyškově ještě víc poroste,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
„Vyškovská porodnice nabízí dlouhodobě vysoce kvalitní péči o rodičky. Úspěch porodu ve značné míře závisí od toho, jak se žena u porodu cítí. Osobně oceňuji, že se při rekonstrukci myslelo na skutečné potřeby rodiček. Třeba počtem van na porodních pokojích nebo sociálním zařízením, které má nyní každý poporodní pokoj," uvedla Majka Staňková z České asociace dul.
Rozšíření místa pro porodní část vzniklo po přestěhování gynekologických ambulancí do nových prostor.
„Rozšířili jsme stávající kapacity porodních boxů o dva, tedy na celkem 5 porodních boxů. Všechny disponují vlastním sociálním zařízením, dva z nich jsou vybaveny novou speciální vanou. Porodní část zahrnuje příjmovou ambulanci, neonatologické zázemí, recepci, sekční sál s příslušenstvím, zázemí pro personál a sklady,“ popsal úpravy radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.
Modernizace a změn se dočkalo také oddělení šestinedělí. Každý lůžkový pokoj získal vlastní sociální zázemí, na místě původního společného sociálního zázemí vznikly dva nové pokoje. I část pro novorozence má navržené nové dispoziční řešení.
„Rekonstrukce prostor gynekologicko-porodního oddělení byla velmi náročná a po celou dobu byla prováděna za plného provozu oddělení. Museli jsme ji proto rozdělit na několik fází. Celková cena celého projektu včetně přípravy dosáhla 59,2 milionu korun. Ze svého rozpočtu ji plně hradil Jihomoravský kraj,“ okomentoval průběh stavby radní pro investice Vladimír Šmerda.
V současné chvíli dobíhá ještě třetí fáze rekonstrukce poslední části gynekologicko – porodního oddělení. Vše by mělo být hotové koncem října.
Součástí nového Centra přirozeného porodu budou také různé kurzy a přípravy pro ženy v předporodním i poporodním období. Nemocnice zajistila pro matky služby laktačních poradkyň a péči fyzioterapeutek.