MUDr. Jana Kadlčíková
Primář
MUDr. Jana Kadlčíková
Primář
MUDr. Marek Barteys
Zástupce primáře
Mgr. Ludmila Ryšková
Vrchní sestra
telefonické informace od 14:00 do 15:00 hod.
Den | V čase |
---|---|
Po-Pá | 15:00 - 16:00 |
So-Ne | 14:00 - 16:00 |
V současné době je z provozních důvodů struktura oddělení rozdělena takto:
NEUROLOGIE I- muži kapacita 22 lůžek + 1 nadstandard
NEUROLOGIE II- ženy kapacita 22 lůžek + 1 nadstandard
Neurologické oddělení Nemocnice Vyškov bylo otevřeno v r. 1971, v roce 1988 byla uvedena do provozu jednotka intenzivní péče.
Poskytuje péči pacientům s neurologickým onemocněním ve spádovém regionu Vyškov, ( asi 94 000 obyvatel), v péči o cévní mozkové příhody i části regionu Hodonín a Kyjov.
Oddělení má akreditaci pro postgraduální specializační vzdělávání v oboru neurologie
Od dubna 2012 máme nové prostory ambulantních pracovišť s důstojným zázemím pro pacienty a neurologické mezioborové JIP, coby základu Iktového centra. Investory byly Nemocnice Vyškov a JMK, financování dalšího vybavení proběhlo také z prostředků Integrovaného operačního programu Evropské unie.
Od července 2020 otevření nově zrekonstruovaných prostor neurologické oddělení 1. - muži a 2. - ženy.
V současné době má oddělení neurologie k dispozici 36 lůžek pro muže i ženy a 5 (+1) plně monitorovaných na jednotce intenzivní péče. Péči o pacienty zajišťuje 11 kvalifikovaných lékařů ( včetně ambulantní složky), 2 rezidentky, 17 sester a 4 sanitáři.
V roce 2022 bylo hospitalizováno 818 pacientů, z toho 339 na JIP, ambulantní a konziliární vyšetření v odborné a příjmové ambulanci dosáhla počtu 10 383.
Oddělení poskytuje komplexní léčebnou a diagnostickou péči v celém oboru neurologie se speciálním zaměřením na cévní mozkové příhody - v roce 2010 poprvé byl oddělení udělen statut Centra vysoce specializované péče - Iktového centra v rámci celonárodní sítě péče o pacienty s iktem (nyní platný do roku 2025), podle § 112 odst. 5 zákona č. 372/2011Sb. V roce 2022 bylo hospitalizováno 295 pacientů s tímto onemocněním.
Trombolytickou terapii ischemického iktu provádíme od roku 2005 - ve vybraných případech se podaným lékem uvolňuje uzávěr tepny mozku, čímž je možné zabránit odumření mozkové tkáně a ochrnutí pacienta. Jedním z nutných předpokladů takové léčby je včasné přijetí pacienta a léčba do 4,5 hod. od vzniku příznaků mozkové příhody. V roce 2022 bylo u nás tímto způsobem léčeno 41 pacientů, což je 19% z celkového počtu ischemických mozkových příhod.
Iktové centrum opakovaně na kongresech Evropské organizace pro léčbu mozkových příhod ( ESO) získalo tato ocenění.
"ESO Angels award 2019 PLATINUM STATUS"
"ESO Angels award 2020 PLATINUM STATUS"
"ESO Angels award 2021 DIAMOND STATUS"
"ESO Angels award 2022 GOLD STATUS"
"ESO Angels award 2023 PLATINUM STATUS"
Tato prestižní ohodnocení vnímáme jako ocenění práce celého našeho iktového centra. Pro veřejnost je to pak jasný signál dobré kvality péče poskytované pacientům s cévní mozkovou příhodou. Od roku 2021 jsme i držiteli ESO certifikátu Iktového centra.
U indikovaných pacientů po prodělané cévní mozkové příhodě s následným hybným postižením poskytujeme léčbu spasticity ( svalové ztuhlosti) botulotoxinem – s navazující komplexní rehabilitační péčí ve spolupráci s CLR.
Oddělení neurointenzivní péče se dále specializuje na diagnostiku a léčbu pacientů s akutními neurologickými stavy ( epilepsie, autoimunitní a nervosvalová onemocnění vč. myasthenia gravis).
Od roku 2004 provádíme ošetřování pacientů po cévních mozkových příhodách a úrazových postiženích mozku metodou bazální stimulace. Je to týmová práce lékařů a sester, která směřuje ke zlepšení kvality života ochrnutých pacientů a může pokračovat po zaškolení rodiny péčí v domácích podmínkách.
V roce 1990 bylo v ČR založeno "Sdružení CMP", což je OS občanů i právnických osob, majících zájem se aktivně podílet na zlepšování péče o občany postižené cévní mozkovou příhodou anebo ohrožené vznikem této choroby. Viz dokumenty níže v sekci "Informace pro pacienty"
Současně diagnostikujeme a léčíme i další onemocnění centrálního nervového systému i periferních nervů - demence, centrální hybné poruchy (Parkinsonova choroba a syndrom), toxické i metabolické postižení mozku i periferních nervů, nervosvalová onemocnění, akutní a chronická zánětlivá onemocnění mozku a míchy, roztroušenou sklerózu mozkomíšní, záchvatová onemocnění (epilepsie) a bolesti hlavy.
V rámci spádové oblasti zabezpečujeme ambulantní vyšetření objednaných a dispenzarizovaných pacientů - nově byla otevřena v r. 2014 cévní ambulance pro pacirntů po CMP, provádíme nepřetržitou konziliární činnost pro ostatní lůžková oddělení nemocnice. Specializované diagnostické metody jsou prováděny v EEG a EMG laboratoři, stejně jako ultrazvukové vyšetření mozkových tepen.
Za úhradu provádíme plynové obstřiky zejména u hospitalizovaných pacientů k uvolnění svalstva u onemocnění páteře, taping – terapeutickou metodu používanou k léčbě akutních i chronických potíží pohybového aparátu.
Nabízíme možnost provedení lumbální punkce atraumatickou jehlou, kdy pacient již za 3 hodiny po výkonu může opustit oddělení. Je možno tedy provádět i ambulantně. Tato jehla není hrazena zdravotní pojišťovnou, pacient si ji zakoupí v lékárně.
Gregorová Lenka DiS.
Staniční sestra
MUDr. Jana Kadlčíková
Vedoucí lékař
Bc. Eva Fryčová
Staniční sestra