Novorozenecké oddělení má kapacitu 10 lůžek.
Novorozenecké oddělení je umístěno v pavilonu gynekologicko-porodnickém.10 lůžek pro novorozence je umístěno tak, aby děti mohly být ošetřovány systémem rooming - in. tj. společný pobyt novorozence a jeho matky na jednom pokoji. Tento úzký a včasný kontakt napomáhá dobrému rozvoji tvorby mateřského mléka. Pro potřebu krátkodobé observační nebo intenzivní péče jsou vyčleněny zvláštní boxy , mimo systém rooming-in, kde zajišťujeme péči o novorozence do doby jejich transportu na neonatologickou JIP ve FDN v Brně.
Některé matky požadují ambulantní porod . Tehdy matka odchází při dobrém zdravotním stavu svého dítěte do vlastního sociálního prostředí již za několik hodin po porodu. V tomto případě lékaři dětského odd. vystaví propouštěcí zprávu dítěti v době od 8 do 22 hod. V návaznosti na Věstník ministerstva zdravotnictví 2013, částka 8, při propuštění novorozence dříve než 72 hod po porodu, bude vyžadován podpis negativního reverzu. V něm upozorňujeme na nebezpečí, ohrožující zdraví a život dítě.
Centrum přirozeného porodu přináší nový přístup k ošetřování novorozence.
Respektujeme individuální požadavky rodičů na průběh porodního a poporodního období. Pokud stav dítěte dovolí, je ihned na porodním sále přiloženo matce k prsu a probíhá t.zv. bonding. Zajišťujeme při tom nepřetržité monitorování životních funkcí.
- Ihned po porodu je provedena identifikace dítěte a matky identifikačním náramkem.
- Ihned po porodu, nebo v průběhu 2 hod po porodu:
- Dítě zvážíme, změříme, zjišťujeme v konečníku tělesnou teplotu a tím kontrolujeme jeho průchodnost.
- Je také provedeno vykapání očí dezinfekčním prostředkem.
- Jako prevence krvácivé nemoci novorozence je podán vit. K buď injekčně, nebo formou kapek.
- Dítě vyšetří lékař.
Všechny tyto postupy provádíme individuálně, podle přání rodičů. Maximálně přihlížíme k porodním plánům matek. Během ošetřování dítěte může otec provádět foto snímky.
Nicméně zdůrazňujeme, že způsob péče o novorozence v prvních minutách po porodu je určen stavem dítěte. I normálně probíhající porod se může krátce před vypuzením dítěte zkomplikovat a dítě vyžaduje okamžitou , život zachraňující pomoc. Jedná se zejména o poruchu dýchání a srdeční činnosti, jejichž selhání může být příčinou vážných pozdějších následků z poškození mozku. Vyhrazujeme si proto právo o těchto okolnostech rozhodovat my, jako profesionálové, kteří nesou zodpovědnost za zdraví dítěte, narozeného v našem zařízení. Pro tyto situace je 24 hod k disposici team kvalifikovaných lékařů různých oborů..
I během dalšího pobytu matky na oddělení vycházíme z jejího přání.
- Pokud chce matka po porodu odpočívat, dítě na přechodnou dobu, dle jejího přání umístíme na novorozenecké oddělení.
- Kojení je zahájeno již na porodním sále a pak pokračuje podle potřeby pod dozorem sestry na pokoji matky. Dítě je s matkou trvale na pokoji. Jsme nositeli titulu Baby Friendly Hospital, který matkám zabezpečuje přístup ke kojení podle mezinárodně uznávaných pravidel. Na novorozeneckém oddělení pracuje několik laktačních poradkyň , které na základě dohody mohou s matkami spolupracovat i po propuštění.
- Nedoporučujeme dávat dětem dudlík. Rozvoj laktace podporujeme alternativním způsobem. Tzn. , že náhradní výživu sušeným mlékem používáme pouze tehdy, nemá-li matka dostatek svého vlastního mléka.
- U většiny dětí po porodu se rozvine žloutenka. Při vysokých hodnotách žlutého barviva je ohrožen mozek dítěte a proto je nutno stupeň žloutenky hodnotit. K hodnocení intenzity žloutenky používáme orientační kožní test, prosvícením kůže. Pokud je hodnota vysoká, je nezbytné odebrat dítěti krev a stanovit přímo hodnotu žlutého barviva ( bilirubinu). Od toho se pak odvíjí léčebný postup. Účinným léčebným postupem je tzv. Fototerapie. Při ní je dítě ozařováno modrým světlem které rozkládá žluté barvivo v kůži a tak může být vyloučeno stolicí. Ozařování probíhá téměř nepřetržitě a mamince je dítě přinášeno v době kojení. Toto ozařování může výjimečně probíhat i několik dnů. Při velmi vysoké hodnotě žlutého barviva v krvi může být v krajním případě nutná výměnná krevní transfuze. K tomuto zákroku musí být dítě převezeno do Dětské nemocnice v Brně.,
V prvních třech dnech
- U všech dětí se provádí odběr krve z vpichu do patičky, tzv. screening metabolických vad. To jsou vrozené poruchy nerozpoznatelné po porodu, které ale vyžadují speciální léčbu či výživu. Tím se zabrání pozdnímu zjištění těchto závažných onemocnění.
- Během pobytu je všem dětem provedeno vyšetření sluchu speciálním přístrojem, abychom včas odhalili vrozenou hluchotu.
- Všechny děti po porodu do 3 dne mají váhový úbytek do 10 % své váhy. Výjimečně je pokles váhy ještě větší a může být doprovázen vysokou teplotou. Těmto dětem je nutno dodat tekutinu formou přechodné náhradní výživy, ve vážnějších případech i nitrožilní infuzí.
- U všech dětí probíhá denně vážení a lékařská vizita, jsou podávány podstatné informace a odpovídány dotazy. Dítě je koupáno po domluvě s matkou, nejprve sestrou a po instruktáži samostatně matkou.
- Některé matky dostávaly před porodem antibiotika, pro nebezpečí infekce, která může během porodu přejít na dítě a způsobit mu vážnou infekci. Tyto děti zvýšeně sledujeme po 3 hodinách po dobu 24 hodin.
- Do všech postýlek vkládáme alarmové podložky, které signalizuji poruchu dechu.
- O všech zákrocích a vyšetřeních jsou matky event. rodiče informováni předem a s jejich výsledky jsou průběžně seznamováni.
- Pokud rodiče nebudou souhlasit s některým zásadním vyšetřovacím, či léčebným postupem, bude po nich vyžadován podpis tzv. negativního reversu, v němž budou písemně informováni o negativních důsledcích svého rozhodnutí. Tím plně přebírají odpovědnost za zdraví svého dítěte.
- Propuštění dítěte je z medicínského hlediska doporučováno nejdříve 3 den po porodu. ( 72 hod.)
- Výjimečné je nutno přeložit děti na jednotku intenzivní péče Dětské nemocnice v Brně. To tehdy, je-li komplikace závažná, a v našich podmínkách nemůžeme zajistit odpovídající péči.
Tento popsaný způsob ošetření představuje naše přesvědčení o odborném poskytnutí péče.